(Josef Zemánek 9.2.2009) V předchozím článku o globálních změnách klimatu jsme dospěli k několika zajímavým poznatkům:
1. Klima planety Země je historicky velmi proměnlivé. Chvíli převažuje teplé období, chvíli malé či větší doby ledové. V jednom století zakládají Vikingové zemědělské kolonie v původně ledovém Grónsku, v druhém alpské ledovce drtí švýcarské vesnice a po zamrzlém Baltském moři si vesele vykračují po zuby ozbrojené armády.
2. Vliv lidské aktivity na změny globálních teplot je zanedbatelný, maximálně třetinový. Hlavní hybnou klimatickou silou je proměnlivá sluneční aktivita.
3. Vyšší sluneční aktivita zvyšuje teploty na Zemi přímo i nepřímo (tání sněhu a ledu snižuje odrazivost zemského povrchu -> dochází k dalšímu nárůstu teplot).
4. Vliv produkce oxidu uhličitého (CO2) na pozemské klima je sporný. CO2 je pouze jedním ze skleníkových plynů, k dalším minimálně stejně významným patří vodní pára, metan (chov dobytka) a oxid dusný (hnojiva).
5. Kvůli extrémně slabému 24. slunečnímu cyklu nás v příštích 10 až 20 letech nejspíš nepostihne globálního oteplování, ale naopak vlna globálního ochlazování.
pokračování:
http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-co2
poračování:
http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-skoncilo
pokračování:
http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-globalni-oteplovani-ochlazovani
Žádné komentáře:
Okomentovat