neděle 8. prosince 2013

MELODIE SEBE - láska a vzpomínka osobní identity


O lidech Himba, kteří mají každý svou individuální píseň, aby v kritických životních situacích si zpěvem připomněli "melodii sebe"

Lidé Himba počítají datum narození nikoliv od okamžiku, kdy se narodili, ale ode dne, kdy se myšlenka na dítě zrodila v matčině mysli.
Když se žena rozhodne, že bude mít dítě, sedne si pod strom, a "naslouchá", dokud neuslyší píseň o dítěti, které chce přijít na svět. Poté, co zaslechne píseň, vrátí se ke svému partnerovi, budoucímu otci, a učí ho písni.
Když je matka těhotná učí píseň porodní asistentky a staré ženy z vesnice, takže když se dítě narodí, staré ženy a lidé kolem zpívají dítěti píseň na přivítání.
Jak dítě roste i ostatní vesničané se učí tuto píseň. Pokud se dítěti přihodí nějaká nehoda, kdokoli jej může konejšit touto písní. Nebo pokud dítě dělá něco úžasného, nebo prochází obřady puberty, pak jako způsob, jak je uctít, je zpívání lidí z kmene jejich píseň.
V tomto africkém kmeni je ještě jedna událost , při níž vesničané zpívají s dítětem. Pokud se kdykoli během svého života, dopustí trestného činu nebo nenormálního sociálního aktu, jedinec je povolán do centra obce a lidé v komunitě utvoří kolem něj kruh, pak zpívají jeho osobní píseň.
Kmen Himba Herero neuznává trest za asociální chování, ale je to láska a vzpomínka osobní identity, které je mohou vrátit zpět.
Když poznáte svou osobní skladbu, nemáte žádnou touhu ani potřebu udělat něco, co by ublížilo druhým.
Píseň je provází celým životem, v manželství jsou zpívány společně. I ve chvíli, kdy odchází z tohoto světa, připraveni zemřít, všichni vesničané zpívají osobní píseň, jako poslední rozloučení s touto osobou.  www.themindunleashed.org

Himba je etnická skupina zhruba 20000 až 30000 lidí, žijících v severní Namibii, v regionu Kunene (dříve zvaném Kaokoland). Jsou to kočovníci a pastevci, historicky identičtí s etnikem Herero a mluví i stejným jazykem.
Kvůli nekontrolovanému přívalu turistů do Kaokolandu se životní styl a kultura lidu Himba stává stále více ohrožená.
http://www.afrikaonline.cz/view.php?cisloclanku=2009071501

 *****************************************************************************
  "Inspirace na zážitky pro náročné v jižní Africe" -
https://www.cksen.cz/blog/inspirace-na-zazitky-pro-narocne-v-jizni-africe/

 do Namibie se zamilujete

Žádné komentáře: